Blogs-LV

Bērna un pieaugušā pozīcijas pieaugušo dzīvē

Mēs visi esam dzirdējuši frāzes, piemēram, "Bērns pieaugušā ķermenī" vai "Nenobriedis pieaugušais," bet cik bieži mēs dziļāk aizdomājamies par šīm psiholoģiskajām parādībām? Pieaugušā vecumā daudzi cilvēki turpina rīkoties, domāt un justies kā bērni. Šīs uzvedības izpausmes var būt grūti atpazīt un vēl grūtāk pārvarēt, taču tās būtiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. Kad cilvēks nespēj uzņemties atbildību, attīstīties profesionāli, veidot stabilas attiecības vai rūpēties par savu veselību, tas bieži vien norāda uz dziļi iesakņojušos bērna pozīciju, kas turpina vadīt viņa dzīvi.
Šajā rakstā mēs izpētīsim, kā bērna un pieaugušā pozīcijas izpaužas cilvēka psihē, kā bērna pozīcija var traucēt pieaugušo dzīvi un ko mēs varam darīt, lai to mainītu. Mērķis ir palīdzēt lasītājiem identificēt šos modeļus sevī un sākt ceļu uz pieaugušā, atbildīga un apzināta cilvēka pozīciju.

Bērna un pieaugušā pozīcijas psiholoģijā

Lai labāk izprastu šo fenomenu, ir svarīgi saprast, kā bērna un pieaugušā pozīcijas darbojas cilvēka psihē. Šīs koncepcijas ir cieši saistītas ar Ērika Berna transakciju analīzi, kas cilvēka prātu sadala trīs daļās: Vecāks, Pieaugušais un Bērns.
  • Bērna pozīcija: Šajā kontekstā "bērns" simbolizē cilvēka instinktīvos, emocionālos un impulsiem vadītos aspektus. Tas ir mūsu iekšējais bērns, kurš vēl aizvien vēlas saņemt tūlītēju baudu, baidās no atbildības un izvairās no sāpēm. Bērna pozīcija izpaužas caur tādām uzvedībām kā izvairīšanās no neērtām situācijām, slinkums, trauksme un vēlme būt aprūpētam un aizsargātam.
  • Pieaugušā pozīcija: Pieaugušais, savukārt, ir tas cilvēka aspekts, kurš ir līdzsvarots, loģisks un atbildīgs. Pieaugušais pieņem apzinātus lēmumus, vadās pēc faktiem un situācijas analīzes, nevis emocionālām reakcijām. Pieaugušā pozīcija izpaužas kā spēja pārvaldīt savas emocijas, risināt problēmas un mērķtiecīgi virzīties uz priekšu.
Šo divu pozīciju sadursme var izraisīt iekšēju cīņu, kur bērns mēģina dominēt, kavējot cilvēku kļūt par pilnvērtīgu pieaugušo.

Pieauguši bērni: Bērna pozīcijas ietekme uz pieaugušo dzīvi

Bērna pozīcija pieaugušo dzīvē var radīt virkni problēmu, kas ierobežo cilvēka spēju dzīvot piepildītu un veiksmīgu dzīvi. Apskatīsim dažas galvenās izpausmes:

Nespēja uzņemties atbildību

Pieauguši bērni bieži izvairās no atbildības un apzināti novēršas no pienākumiem. Tas var izpausties gan darba vietā, gan attiecībās, kur viņi pastāvīgi meklē attaisnojumus, vaino citus vai cer, ka kāds cits atrisinās viņu problēmas. Šis uzvedības modelis ir bērna domāšanas rezultāts, kur bailes no neizdošanās un nepatīkamu situāciju izvairīšanās pārvalda cilvēka rīcību. Pieauguši bērni bieži atliek svarīgus lēmumus vai baidās no sarežģītām situācijām, jo tās liek viņiem justies neaizsargātiem un emocionāli nesagatavotiem.

Grūtības nopelnīt vairāk un attīstīties karjerā

Bērna pozīcija ietekmē arī cilvēka attieksmi pret darbu un finanšu panākumiem. Tā vietā, lai pieņemtu izaicinājumus un virzītos uz profesionālo izaugsmi, šie cilvēki mēdz justies iestrēguši vai pat bezspēcīgi. Viņiem bieži vien pietrūkst motivācijas un disciplīnas, lai attīstītu jaunas prasmes vai meklētu labākas iespējas. Bailes no neveiksmes un diskomforta rada slinkumu, un viņi paliek tajā pašā vietā gadiem, neskatoties uz sapņiem un mērķiem, kas paliek nepiepildīti.

Neveiksmīgas attiecības

Attiecībās bērna pozīcija var būt īpaši destruktīva. Pieauguši bērni var būt emocionāli nestabili, viegli apvainoties vai nespēt izturēt konfliktus. Viņi nereti meklē partneri, kas viņus aprūpēs, tāpat kā vecāki rūpējās par bērniem, vai arī viņi attālinās no tuviniekiem, jo baidās no emocionāla ievainojuma. Nespēja sazināties skaidri un konstruktīvi padara attiecības grūtas un neprognozējamas.

Veselības problēmas un nolaidība

Veselība ir vēl viens svarīgs aspekts, kuru ietekmē bērna domāšana. Pieauguši bērni bieži vien ir nevērīgi pret savu fizisko un garīgo labsajūtu. Viņiem ir grūti uzturēt veselīgus paradumus, piemēram, regulāras fiziskās aktivitātes vai sabalansētu uzturu, jo tas prasa disciplīnu un konsekvenci. Bērna pozīcija iedrošina nolaidību un dzīvošanu komforta zonā, kas ilgtermiņā var izraisīt nopietnas veselības problēmas.

Interešu trūkums un slinkums

Intereses un motivācijas trūkums bieži sakņojas bērna prātā, kas meklē vienkāršu un tūlītēju baudu. Pieaugušais ķermenis var justies noguris, bez enerģijas un piepildījuma, ja prāts ir iestrēdzis bērna modeļos. Tas neļauj cilvēkam pilnībā izbaudīt dzīvi un attīstīt savas spējas.

Kā pāriet no bērna uz pieaugušā pozīciju

Pāreja no bērna pozīcijas uz pieaugušo ir iespējama, bet tā prasa apzinātu darbu un vēlmi mainīties.

Apzinātība un atpazīšana

Pirmais solis ir spēja atpazīt, kad un kā bērna pozīcija ietekmē jūsu dzīvi. Tas var nozīmēt, ka jāsāk pievērst uzmanību savām reakcijām un jautāt sev: "Vai es izvairos no atbildības? Vai mani lēmumi tiek pieņemti, lai izvairītos no nepatikšanām?" Refleksijas vingrinājumi un dienasgrāmatas rakstīšana var palīdzēt izsekot šiem modeļiem.

Praktiskas stratēģijas

  • Mazie soļi uz atbildību: Sākot ar vienkāršiem uzdevumiem, kas prasa atbildību, jūs varat pamazām pāriet uz lielākiem izaicinājumiem.
  • Motivācijas stiprināšana: Atrodi iekšējo motivāciju, kas balstās uz ilgtermiņa ieguvumiem, nevis tūlītēju baudu. Uzrakstiet savus mērķus un atgādiniet sev, kāpēc tie ir svarīgi.
  • Plānošana un disciplīna: Izveido ikdienas rutīnu, kas palīdz attīstīt pieaugušā domāšanas modeli. Tas var ietvert mērķu noteikšanu, laika plānošanu un pārdomātu lēmumu pieņemšanu.

Personīgā izaugsme un atbalsts

Dažreiz pārvarēt bērna pozīciju prasa profesionāla atbalsta palīdzību. Kouči, psihologi un terapeiti var palīdzēt atpazīt uzvedības modeļus un sniegt stratēģijas, kā veidot jaunu pieeju dzīvei.

Kopsavilkums

Bērna un pieaugušā pozīciju izpratne ir svarīgs solis ceļā uz emocionālo briedumu un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Atpazīstot un mainot bērna modeļus, mēs varam sākt veidot apzinātāku un pilnvērtīgāku dzīvi. Šis ceļojums nav viegls, bet tas ir vērtīgs, jo tas ļauj mums kļūt par patiesi atbildīgiem un spējīgiem pieaugušajiem.
Darbs ar zemapziņu Attiecības
Made on
Tilda